Logopedia-Fakty

"Przekonywać innych może tylko ten, kto sam jest przekonany."

M. Korendo

 
Start arrow Wiadomości arrow Czy dziecko z afazją, alalią...może nauczyć się języka obcego?
18.10.2018.
 
 
Menu witryny
Start
Wiadomości
Encyklopedia logopedyczna
Publikacje fachowe
Poradnie,specjaliści,uczelnie
Forum pomocy on-line
Na innych stronach
Katalog WWW
Ważne myśli i cytaty
Książki poszerzające horyzonty
Profilaktyka przed poczęciem
Okres prenatalny (ciąża )
Wczesna interwencja
Model Terapii J. F-K
Narzędzia diagnostyczne
Metody Terapii
Nasi Prelegenci
O Nas
Nasze przedszkole
Sklep P.W.D. Apex
Konferencja
Pomoce logopedyczne

Lista produktów


Zaawansowane szukanie
Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Obszar pobierania
Pokaż koszyk
3 Produkty,
PLN 90,00
Nasze Strony
 
 
 
 

Czy dziecko z afazją, alalią...może nauczyć się języka obcego? PDF Drukuj Email
Wpisał: P.W.D APEX   
13.01.2012.
Szanowni Państwo!

Czy dziecko z afazją, alalią opóźnionym rozwojem mowy, głuchotą fonematyczną, rozległą dysleksją .....może nauczyć się  języka obcegoCzy obowiązujący na chwilę obecną przepis prawny zwalniający dziecko z deficytami z nauki tylko jednego języka obcego jest uzasadniony?

Jedna z naszych czytelniczek opisała nam problem swojego syna Bartka. Syn Pani Ani ma zdiagnozowaną afazję. Obecnie uczęszcza do drugiej klasy szkoły podstawowej, posiada wszystkie zaświadczenia i opinie o dysfunkcjach, mimo tego nie został zwolniony z obowiązku nauki drugiego języka obcego. Pani Ania - mama Bartka zatroskana o losy swojego dziecka jest zdania, że nauka języka jej syna z racji afazji jest bezsensowna i przyniesie jedynie  szkodę jej dziecku, które nie potrafi się posługiwać nawet językiem ojczystym. Jako ogólnopolskie Centrum Logopedyczne zostaliśmy poproszeni o ustosunkowanie się do problemu Bartka. Dla dobra Bartka oraz innych dzieci i ich rodzin dotkniętych tym problemem postanowiliśmy udostępnić korespondencję w tej sprawie i poddać ją publicznej dyskusji.
 
Oczywiście uzyskaliśmy na to zgodę rodziców Bartka, a imiona zostały zmienione. Na naszej stronie będziemy publikować informacje o dalszych losach Bartka i jego rodziny. Państwa natomiast ( szczególnie profesjonalistów – praktyków, nauczycieli i oczywiście rodziców ) i  wszystkich innych zainteresowanych problemem zachęcamy do dyskusji na naszym forum . Szczególnie cenne i ciekawe poglądy ( nawet te kontrowersyjne) i opinie będziemy zamieszczać na naszych stronach startowych.
 
 


 

 

Nasza Czytelniczka Pani Anna.

Witam.Jestem mamą 8-letniego Bartka u którego zdiagnozowano niedokształcenie mowy o typie afazji mieszanej percepcyjno-ekspresyjnej. W chwili obecnej uczęszcza do drugiej klasy (posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania na terenie szkoły). Bardzo lubi szkołę,jest bardzo ciekawy świata, ale nauka przychodzi mu ciężko,ponieważ nadal ma ogromny problem z mówieniem a także czasami z rozumieniem tego co się do niego mówi. W związku z tym mam zapytanie czy dziecko z takim problemem powinno  uczyć się języka obcego (w przypadku mojego syna jest to angielski)??? Niestety ponoć bezduszne przepisy mówią,że z języka obcego może być  zwolniony,  ale  tylko jednego.Bardzo proszę o ile to oczywiście możliwe o opinię na  ten temat. Jestem również ciekawa Waszej opinii jeśli chodzi o EEG BIOFEEDBACK. Czy w przypadku mojego dziecka byłoby to pomocne? Będę wdzięczna za wszelkie informacje dotyczące afazji i tego jak pomóc mojemu dziecku.

Serdecznie pozdrawiam Anna

 

Odpowiedź. Centrum Logopedyczne (Jolanta Falana - Kozłowska )

 Droga Pani Anno!
 
 Problem Pani synka jest bardzo poważny, dziecko wymaga bardzo intensywnej, specjalistycznej, wielopoziomowej terapii i to w wydaniu najlepszych specjalistów. Nie  jest możliwe, aby Pani synek nauczył się jakiegokolwiek języka obcego, skoro ma ogromny problem z językiem ojczystym - mając orzeczenie o kształceniu specjalnym każdy nauczyciel powinien o tym wiedzieć. Aby opanować   język ojczysty  i inne umiejętności życiowe  oraz posiąść podstawową wiedzę z innych przedmiotów szkolnych ważny jest  prawidłowy  II ( iloraz inteligencji ).  Sądząc po Pani opisie jest on poważnie obniżony. Co do Biofeedbacku - może Pani z tego skorzystać,   ale nie  jest to cudotwórcza metoda, bo takie w ogóle nie istnieją. Jedyne, co  się  naprawdę sprawdza - to rzetelna, wieloletnia terapia, której często  rodzina  po prostu nie wytrzymuje. Pomocne może być również leczenie w oparciu  o MDK ( z zastosowaniem kamertonów), ale też jako metoda wspomagająca. Jeśli mieszkacie blisko naszych poradni: Radomsko ( woj. łódzkie) i  Jastrzębie Zdrój ( woj. śląskie) - służymy pomocą. Pracujemy w oparciu o program autorski, mamy bardzo dobrych specjalistów i oferujemy rzetelną   diagnozę  i profesjonalną terapię.  Przed Panią wielkie wyzwanie. Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam.

Jolanta Falana- Kozłowska Apex CL w Radomsku 

 

Nasza Czytelniczka Pani Anna. 

Witam ponownie!
 Pod koniec listopada ubiegłego roku konsultowałam się z panią w sprawie nauki j.obcego przez dzieci afatyczne, a dokładniej chodziło mi o mego syna Bartka dotkniętego tym problemem. Odpowiedziała panina mój  e-mail, utwierdzając mnie w przekonaniu, że mamy bezsensowne przepisy. Postanowiłam spróbować coś zmienić i napisałam do Rzecznika  Praw Dziecka. Opisałam problem mojego dziecka z zapytaniem, kto może  pomóc  zmienić takie prawo, które zmusza do nauki j.obcego dzieci nie mówiące   po polsku. Dostałam odpowiedź od Rzecznika, że sprawa mojego dziecka zostanie  rozpatrzona jak doślę dokumenty potwierdzające problem, a więc wszelkie opinie, orzeczenia itp. I szkoła i poradnia popiera mnie w moich działaniach, ale jeszcze przyszło mi na myśl, że mogłabym dołączyć  treść  naszego pierwszego e-mail. Ponieważ napisała mi Pani choć nie optymistyczne, ale bardzo istotne zdanie :....."Nie jest możliwe, aby Pani synek nauczył się jakiegokolwiek języka obcego......." Mam podobne   zdania  na ten temat ze szkoły i poradni na piśmie.  W związku z tym chciałam zapytać czy zgadza się Pani, abym wysłała Rzecznikowi treść naszego pierwszego e-maila, czyli  mojego listu i Pani odpowiedź. Wiem, że to  nie  dokument, ale uważam doskonała opinia na dodatek do reszty dokumentów,  które wyślę. Serdecznie pozdrawiam i proszę o odpowiedź. Anna

 

Odpowiedź. Centrum Logopedyczne (Jolanta Falana - Kozłowska )

 Pani Anno! Jak najbardziej wyrażam zgodę. Cieszę się, że podjęła Pani tak poważne wyzwanie. Mam również do Pani prośbę - propozycję, aby naszą korespondencję i dalsze losy sprawy zamieścić (ać ) na naszej stronie www.logopedia.pl   Oczywiście nie musi Pani  podawać prawdziwych danych personalnych, jeśli jest to bardzo krępujące lub posłużyć się inicjałami.  W ten sposób będziemy mogli nagłośnić problem. Myślę, że ożywiona społeczna dyskusja  pomoże nie tylko Pani sprawie. Czekam na odpowiedź i pozdrawiam. 

Jolanta Falana- Kozłowska

 

Nasza Czytelniczka Pani Anna.  


Witam! Bardzo dziękuję za odpowiedź i zgodę na wysłanie naszego e-maila.  Ja również zgadzam się na Pani prośbę ( nie za bardzo wiem w którym  miejscu na Waszej stronie to zamieszczać), ale wolałabym, aby moje dane  nie były zamieszczone. Nie chcę żadnego rozgłosu mojej osoby czy mojego  dziecka,  zależy mi na nagłośnieniu problemu. Jestem ciekawa co sądzą  rodzice- dzieci afatycznych, autystycznych,upośledzonych  itp. że muszą  uczyć się j.obcego, choć tylko jednego??? Czy chcą i uważają, że to jest dobrze, czy jednak z krzywdą dla tych dzieci? Nie zgadzam się z tym,  że urzędnicy nie mający pojęcia  jaki trud wkładają nauczyciele, rodzice,  a przede wszystkim TE DZIECI, żeby nauczyć się jakiś podstaw ustanawiają  takie prawo!!! Podobno wszystko w tym kraju robi się z myślą o dobru  naszych dzieci??? Ale jak widać to nie prawda! Uważam, że to poradnie i  specjaliści pracujący z tymi dziećmi powinny decydować czy dane dziecko  powinno uczyć się j.obcego. Czy jest to w danym etapie edukacyjnym z pożytkiem  cz raczej ze szkodą? Nie wiem, może się mylę?  Może znajdzie się ktoś, kto uważa inaczej lub  mnie poprze?  Myślę, że w  pojedynkę nie wiele zdziałam, ale jeszcze iskierka nadziei mi błyska. Wiem,  że gdyby więcej rodziców i specjalistów zwróciło się z tym problemem do  odpowiednich drzwi, byłaby większa szansa. Napisałam do Rzecznika Praw  Dziecka, bo dowiedziałam się, że MEN nie rozpatruje indywidualnych  przypadków, a teraz czas pokaże  co z tego wyniknie??? 

Pozdrawiam.Anna 

 

 Odpowiedź. Niepubliczna Specjalistyczna Poradnia  "Centrum Logopedyczne" 44-435 Jastrzębie Zdrój, ul. Beskidzka PU 137 Nr 1. ( Monika Nawrocka- Matera  )

 Uważam, iż nauczanie języka obcego powinno mieć miejsce wówczas, kiedy dziecko w pełni opanuje artykulację ( system fonetyczno- fonologiczny) oraz system gramatyczny języka etnicznego. W przypadku dzieci z afazją nabywanie mowy trwa niejednokrotnie latami, a w niektórych przypadkach uzyskanie pełnej sprawności językowej jest zupełnie niemożliwe. Dlatego też zwolnienie dziecka z nauki języka obcego jest warunkiem koniecznym, aby nic nie zaburzało procesu przyswajania języka ojczystego, a także nauki czytania i pisania.
Każdy przypadek jest inny, więc tak ważne jest indywidualne podejście do dziecka, systematyczna, rzetelna terapia. Ministerstwo Edukacji Narodowej powinno zweryfikować rozporządzenia i głębiej przyjrzeć się temu problemowi, który przecież nie jest jednostkowy , a dotyka wielu uczniów. Podobno istnieją metody „cud” dzięki którym dzieci z afazją czy autyzmem szybko opanowują język obcy, ale czy te metody są znane nauczycielom pracującym przecież w sztywnych ramach systemu edukacyjnego?

Pozdrawiam: Monika Nawrocka- Matera

 

 

 

 Odpowiedź. Niepubliczna Specjalistyczna Poradnia  "Centrum Logopedyczne" 44-435 Jastrzębie Zdrój, ul. Beskidzka PU 137 Nr 1 (Patrycja Kwintal )

 Afazja - A (=nie) fazja (=mówienie) - znaczy tyle, że ktoś nie jest zdolny do powiedzenia tego co chce, osoba ta nie jest w stanie prawidłowo używać języka. Według mnie zarówno języka ojczystego jak i również obcego.
Poza afazją, u osoby mogą występować również  inne problemy, które dotyczą:
 świadomości własnych reakcji,
 obserwacji otoczenia,
 koncentracji,
 podejmowania inicjatyw,
 pamięci.

    Uważam, że każdy przypadek osoby afatycznej jest inny. Inne potrzeby i możliwości ma osoba dorosła i inne dziecko. Dzieciom z afazją nie jest potrzebna kosmetyczna korekta artykulacji niektórych głosek, tylko kompleksowa terapia, często wieloletnia przynosząca różne nieprzewidywalne efekty. Większość z nich do końca życia będzie mieć problemy z pisaniem i czytaniem jak również z prawidłowym używaniem języka zarówno ojczystego jak również nauką i używaniem języka obcego.
 

Odpowiedź. Niepubliczna Specjalistyczna Poradnia  "Centrum Logopedyczne" 44-435 Jastrzębie Zdrój, ul. Beskidzka PU 137 Nr 1 (Bogumiła Karasek-Sajbor )

 Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008r., orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez zespoły orzekające działające w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz innych publicznych poradniach specjalistycznych może otrzymać również dziecko z afazją. Dotąd dzieci z afazją zupełnie były pomijane w systemie edukacyjnym. Nie mogły liczyć nawet na kształcenie w klasach integracyjnych. Często również dzieciom z afazją była i nadal jest nadal stawiana błędna diagnoza. Stwierdza się u nich na przykład niedorozwój umysłowy, bo wykonują polecenia na opak, albo niedosłuch, bo często nie rozumieją, co się do nich mówi i nie wykonują ich wcale, czy nawet autyzm bo np. nie utrzymują kontaktu wzrokowego i mają trudności w zakresie rozumienia. Dziś dzieci z głębokimi, rozwojowymi zaburzeniami mowy i języka zaistniały w przepisach oświatowych. Nie są już anonimową grupą jednak dotyczy to tylko dzieci u których diagnozowana jest afazja dziecięca typu ruchowego (ekspresyjnego), której skutkiem są zaburzenia motoryki mowy. Problem nadal nie jest rozwiązany. Co zatem z dziećmi, które są sprawne ruchowo, bez problemów motorycznych w mowie, z zaburzoną ekspresją werbalną, ale trochę innego rodzaju, będącą konsekwencją dużo głębszych problemów z rozumieniem mowy?
Zaburzenia mowy o typie afazji wiążą się z dużymi trudnościami i zaburzeniami rozwoju poznawczego, emocjonalnego i społecznego. Dziecko afatyczne nie potrafi posługiwać się językiem, bardzo wolno czyta i pisze. Sama nauka sprawia mu ogromną trudność, a ponadto nie rozumie znaczenia prostych wyrazów. Jaki zatem jest sens nauki języka obcego, kiedy ojczysty nie został opanowany?

 Pozdrawiam 

Bogumiła Karasek-Sajbor 

 

 

Zmieniony ( 14.02.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 Serwis Logopedia.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Logopedia.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Promocje
10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców
10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców
PLN 20,00
Dodaj do koszyka

RODZINA Z DZIECKIEM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
RODZINA Z DZIECKIEM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
PLN 9,50
Dodaj do koszyka

Rozwijanie twórczości i inteligencji emocjonalnej dzieci i młodz
Rozwijanie twórczości i inteligencji emocjonalnej dzieci i młodz
PLN 27,00
Dodaj do koszyka

Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat
Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat
PLN 33,00
Dodaj do koszyka

Świat otwarty dla niewidomych. Szanse i możliwości
Świat otwarty dla niewidomych. Szanse i możliwości
PLN 25,00
Dodaj do koszyka

Najnowsze
Co słychać wokół nas?
Co słychać wokół nas?
PLN 36,00
Dodaj do koszyka

WIDZĘ CIĘ, SŁYSZĘ CIĘ ; Ćwiczenia słuchu fonematycznego dl
WIDZĘ CIĘ, SŁYSZĘ CIĘ ; Ćwiczenia słuchu fonematycznego dl
PLN 32,00
Dodaj do koszyka

Już czytam (Smok Obibok)
Już czytam (Smok Obibok)
PLN 62,00
Dodaj do koszyka

 
Top!
Top!