Logopedia-Fakty

„Mądrość płynie ze świadomości czego nie wiesz i poświęcania czasu na ustalanie faktów”.

Laurie Beth Jones

 
Start arrow Publikacje fachowe arrow Logopedia arrow PRZYKŁADOWE KOSPEKTY ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
22.10.2014.
 
 
Menu witryny
Start
Wiadomości
Encyklopedia logopedyczna
Publikacje fachowe
Poradnie,specjaliści,uczelnie
Szkolenia
Forum pomocy on-line
Na innych stronach
Katalog WWW
Ważne myśli i cytaty
Książki poszerzające horyzonty
Profilaktyka przed poczęciem
Okres prenatalny (ciąża )
Wczesna interwencja
Model Terapii J. F-K
Narzędzia diagnostyczne
Metody Terapii
Nasi Prelegenci
O Nas
Nasze przedszkole
Sklep P.W.D. Apex
Pomoce logopedyczne

Lista produktów


Zaawansowane szukanie




Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Pokaż koszyk
Twój koszyk jest pusty.
Nasze Strony
 
 
 
 

PRZYKŁADOWE KOSPEKTY ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH PDF Drukuj Email
Wpisał: Anna Ciosk   
25.02.2008.
 Pierwszy konspekt dotyczy chłopca w wieku 6 lat, chodzącego do klasy „0”. Diagnoza logopedyczna brzmiała: seplenienie międzyzębowe wielorakie (trzy szeregi + t d n), zaburzona kinestezja artykulacyjna w zakresie r-l, zaburzony słuch fonematyczny. Wcześniejsze zajęcia poświęcone były kształceniu słuchu fonematycznego, ćwiczeniom usprawniającym motorykę warg i języka oraz pionizacji języka. Poniższy konspekt przedstawia pierwsze zajęcia z wprowadzenia głoski „s”.

Scenariusz zajęć logopedycznych I

Temat : Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny. Wprowadzenia głoski "s".

Cel główny :

Ćwiczenia usprawniające motorykę warg i języka oraz pionizację języka
prawidłowe ułożenie warg i języka przy wymowie głoski "s"


Cele szczegółowe :

ćwiczenia oddechowe na ukierunkowanie strumienia powietrza;
ćwiczenia słuchu fonematycznego poprzez wyszukiwanie głoski "s" oraz różnicowanie prawidłowej i nieprawidłowej realizacji tej głoski;
ćwiczenia poprawnej wymowy głoski "s" w sylabach;
ćwiczenia analizatora wzrokowego;



Forma : indywidualna

Metody :

ćwiczenia narządów artykulacyjnych;
ćwiczenia oddechowe;
ćwiczenia słuchu fonematycznego;
ćwiczenia analizatora wzrokowego;






Środki dydaktyczne : lustro, kartka papieru, nutella, wiatraczek, waciki, lizak logopedyczny z literką "s", obrazki, pudełko, koraliki, karta pracy z sylabami, "Układamy wzorce wymowy" J. Falany - Kozłowskiej

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Ćwiczenia usprawniające motorykę warg i języka.
a) ćwiczenia mięśni orężnych ust
-uśmiech – dziubek (zęby ściśnięte, wargi odsłonięte);
- uśmiech –dziubek (zęby ściśnięte, wargi zasłonięte);
- przesadne wymawianie par samogłosek: u-i, u-e, a-e, o-i, o-e.

b) ćwiczenia języka – do pionizacji
- zlizywanie nutelli z wałka dziąsłowego;
-malowanie podniebienia: przesuwanie czubka języka po podniebieniu od górnych zębów do tyłu;
- trzymanie języka na wałku dziąsłowym (logopeda liczy do 20);
-połykanie śliny z językiem na wałku dziąsłowym przy otwartych ustach).

c) ćwiczenia języka- do głosek syczących
-liczenie czubkiem języka dolnych zębów po wewnętrznej stronie;
-sufit – podłoga: język do góry za zęby i na dół za zęby.
Ćwiczenia oddechowe (ukierunkowanie strumienia powietrza)
- dmuchanie na wiatraczek (jak najdłużej na jednym wdechu);
- dmuchanie na wacik w stronę lustra ( delikatnie i długo);
- zdmuchiwanie wacika z dłoni.
Ćwiczenia pionizacji języka – wypowiadanie głoski „l” z samogłoskami w izolacji
i w sylabach (pomocą są litery z „Układamy wzorce wymowy”)

a-l l-a a-l-a l-a-l la al. ala lal
o-l l-o o-l-o l-o-l lo ol olo lol
u-l l-u u-l-u l-u-l lu ul ulu lul
e-l l-e e-l-e l-e-l le el ele lel
y-l l-y y-l-y l-y-l ly yl yly lyl
Ćwiczenia słuchowe

a) Wyszukiwanie obrazków, w których w nazwach ukryta jest głoska “s”. Logopeda
wypowiada nazwę, a dziecko ma reagować na usłyszaną w wyrazie głoskę „s” poprzez
uniesienie lizaka z literą „s”.
b) Określanie miejsca głoski „s” w tych nazwach.
c) Wysłuchiwanie prawidłowo i międzyzębowo wymawianej głoski „s”
(przy prawidłowej wymowie dziecko ma wrzucić koralik do pudełka).
Wprowadzenie do prawidłowej wymowy głoski „s”.
Logopeda tłumaczy jak mają być ułożone język, wargi i usta przy wymowie tej głoski.
Zabawa w „żmijkę”.
Ćwiczenia w prawidłowej wymowie głoski „s” w izolacji („Układamy
wzorce wymowy”).

s-a a-s a-s-a s-a-s
s-o o-s o-s-o s-o-s
s-u u-s u-s-u s-u-s
s-e e-s e-s-e s-e-s
s-y y-s y-s-y s-y-s
Ćwiczenia analizatora wzrokowego i wymowy „s” w sylabach – karta pracy z sylabami
i wycięte sylaby. Chłopiec prawidłowo powtarza po logopedzie daną sylabę i wyszukuje
ją na karcie, tworząc parę.


sa so su se sy
as os us es ys
asa oso usu ese ysy
sas sos sus ses sys
Zalecenia
Ćwiczyć wargi i język – powyższe ćwiczenia.
Ćwiczyć wymowę sylab z ”l”.
Ćwiczyć prawidłową wymowę „s” – „żmijka” i sylaby.


Drugi konspekt dotyczy dziecka również w wieku 6 lat (klasa ”0”). Diagnoza brzmiała:

substytucja t d na k g , seplenienie wargowo – zębowe s z, seplenienie wargowe c з, zaburzona kinestezja artykulacyjna szeregu š ž č dzˇ. Wcześniejsze zajęcia poświęcone były ćwiczeniom słuchowym, usprawniającym motorykę narządów artykulacyjnych i wprowadzających prawidłową wymowę głoski „t”.

Scenariusz zajęć logopedycznych II

Temat : Różnicowanie T-K w sylabach , logotomach i wyrażeniach - automatyzacja w mówieniu.

Cel główny :

ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej w obrębie głosek t-k



Cele szczegółowe :

ćwiczenia usprawniające motorykę warg i języka;
ćwiczenia oddechowe;
ćwiczenia słuchowe w obrębie głosek t-k;
ćwiczenia w czytaniu wyrazów z t-k;
tworzenie zdrobnień od podanych wyrazów;
tworzenie wyrazów od podanych sylab;
rozwiązywanie zagadek.



Forma : indywidualna

ćwiczenia aparatu artykulacyjnego;
ćwiczenia oddechowe;
ćwiczenia słuchu fonematycznego;
ćwiczenia słownikowe;
ćwiczenia w czytaniu.


Środki dydaktyczne : lustro, paski podłużne papieru, lizaki z literami k-t, kartki z sylabami to, ta, ku, tu, ko, ka, zadania do ćwiczeń kinestezji artykulacyjnej t-k z książki A.Chrzanowskiej i K.Szoplik " Zabawy i ćwiczenia logopedyczne" str. 105-112.

PRZEBIEG ZAJĘĆ


Ćwiczenia usprawniające motorykę warg i języka. Ćwiczenia oddechowe.

a) warkot motoru i parskanie konia – ćwiczenia wibracji warg;
b) sufit – podłoga: język do góry za zęby i na dół za zęby;
c) oblizywanie górnych i dolnych zębów;
d) stukot końskich kopyt;
e) nadymanie policzków przy zwartych wargach – raz jeden, raz drugi- i wypuszczanie długo powietrza na pasek papieru ( jak najdłużej ma być odchylony).
Ćwiczenia słuchowe – różnicowanie t-k.
Logopeda wymawia głoski, sylaby i wyrazy. Kiedy dziecko słyszy „k” podnosi lizak
z literą „k”, jeśli słyszy „t” to z literą „t”.
kosa, skała, tablica, tran, baton, bratek, bat, wtorek
Różnicowanie t –k w sylabach i logotomach
Loteryjka sylabowa
Dziecko losuje sylaby (ka ko ku ta to tu), czyta je i proponuje wyraz, który zawiera
daną sylabę, np. sylaba „ko” – koza itp.
Ćwiczenia słownikowe.
Tworzenia zdrobnień od podanych na kartce wyrazów: kot, stolik, kartka, klatka,
kurtka, kotlet, kapusta, statek, potok.
Ćwiczenia w czytaniu

k….ara K…..uba
t…..ara t……uba
k ba… k o…o
t ba… t o…o
Łączenie podanych wyrazów z odpowiednimi trójkątami, w których są litery: t, k lub tk.

kula, auto, oko, koty, mleko, oset, łatka, stolik
Rozwiązywanie zagadek
a) Ma pod ziemią duże mieszkanie. Futro ciemne, miękkie jak aksamit?
b) Jaki to budzik, rankiem, gdy dnieje, siada na płocie i głosno pieje?
c) W co zawsze są wkładane wszystkie listy przed wysłaniem?
d) Postawię je na stoliku w kolorowym wazoniku?
e) Jak się to narzędzie zowie, co gwoździe bije po głowie ?
Różnicowanie k-t w wyrażeniach dwuwyrazowych.

ten kamień, tanie kolonie, ta kolumna, to koło, tania kawa, tata Kamila, tępa kosa,
tania kalarepa, twarda kanapa, twardy karmelek, koło Torunia, koza Tomasza, kalosze
Toli, kajuta kapitana, pęknięta belka, kłopoty Klementynki, pęknięta dętka, kaftanik
Tolka, kotek Szarotek, kompot, truskawkowy, stokrotki i storczyki, krawat w kratkę,
utkana tkanina, taktowna Tekla, kurtka Krzysztofa, notatnik lotnika.
Zalecenia
a) Ćwiczenia warg i języka. Ćwiczenia oddechowe.
b) Wymowa t-k w sylabach i logatomach.
c) Znaleźć jak najwięcej wyrazów zawierających ćwiczone sylaby.
d) Wymowa t-k w wyrażeniach
Zmieniony ( 06.11.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 Serwis Logopedia.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Logopedia.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Promocje
Zestaw nr 3 dla dzieci
 Zestaw nr 3 dla dzieci
PLN 171,00
Dodaj do koszyka

10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców
10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców
PLN 20,00
Dodaj do koszyka

RODZINA Z DZIECKIEM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
RODZINA Z DZIECKIEM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
PLN 9,50
Dodaj do koszyka

Rozwijanie twórczości i inteligencji emocjonalnej dzieci i młodz
Rozwijanie twórczości i inteligencji emocjonalnej dzieci i młodz
PLN 27,00
Dodaj do koszyka

Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat
Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat
PLN 33,00
Dodaj do koszyka

Najnowsze
Logopedia 2.0 - pakiet Gold
Logopedia 2.0 - pakiet Gold
PLN 3 920,00
Dodaj do koszyka

Strategie aktywnego nauczania
Strategie aktywnego nauczania
PLN 38,00
Dodaj do koszyka

Sylaby inaczej 2
Sylaby inaczej 2
PLN 38,00
Dodaj do koszyka

 
Top!
Top!